D.Trumpo triumfo per pirminius rinkimus anatomija: JAV Respublikonų partija, atrodo, jau virto buvusio prezidento sekėjų sekta
Balsavimas Naujajame Hampšyre parodė, kad Amerikos demokratijai ir visam pasauliui pavojingo populistų lyderio sustabdyti jau nesugeba nei "nepriklausomų" rinkėjų, nei netgi JAV demokratų balsai
Galbūt kai kam, ypač buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkams, šio mano pasakojimo ir komentaro pavadinimas gali atrodyti ne vien šališkas, bet ir įžeidus, juo labiau - neatitinkantis tikrovės.
Tačiau šį pavadinimą pasirinkau tikrai ne siekdamas skambesnės antraštės.
Maža to, prieš pateikdamas savo analizę jūsų teismui specialiai dar kartą pasitikrinau žodynuose - bent jau anglų kalboje (o mano šiandien jums siūloma tema juk yra apie Jungtines Valstijas) žodis “sect” gali reikšti ne vien religinę, bet ir politinę grupę ar net partiją arba frakciją, kuri laikosi tam tikros doktrinos bei seka paskui tam tikrą lyderį.
Todėl pavadinti JAV Respublikonų partiją, tiksliau jos pastarųjų metų virsmo rezultatą, sekta ne tik nėra klaidinga. Mano įsitikinimu, būtent šis pavadinimas geriausiai atspindi partijos transformaciją, kuri ir lėmė dabar jau, ko gero, nebesustabdomą D.Trumpo žygį Respublikonų partijos nominacijos dalyvauti lapkritį vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose, kaip šios partijos kandidatui, link.
Ir būtent ši tranformacija galutinai išryškėjo per Naujajame Hampšyre praėjusį antradienį vykusius Respublikonų partijos pirminius rinkimus.
Todėl šiandien jums, mano “Substack” kanalo prenumeratoriai, ir nusprendžiau plačiau papasakoti apie tai, ką tie Naujojo Hampšyro respublikonų pirminiai rinkimai parodė, kokia yra jų tikroji reikšmė ir ką gali lemti tokia JAV Respublikonų partijos transformacija. Ir, žinoma, kodėl Respublikonų partiją dabar jau galima laikyti D.Trumpo sekėjų sekta.
Tačiau tuo pačiu, jums šiandien siūlau ir savotišką ekskursiją į Naujojo Hampšyro respublikonų pirminių rinkimų “virtuvę”, o tuo pačiu ir į JAV pirminių rinkimų “virtuvę” apskritai.
Pabandysiu ne tik paaiškinti, kas lėmė tokius respublikonų pirminių rinkimų rezultatus (dar vieną neabejotiną D.Trumpo pergalę ir iš esmės jau nebesustabdomą triumfo žygį), bet ir daugiau papasakoti, kaip vyko ši rinkimų kampanija, kas buvo svarbiausi jo dalyviai be pačių D.Trumpo ir jo pagrindine ir vienintele varžove likusios Nikki Haley bei kitų buvusių kandidatų, kaip apskritai veikia tokių rinkimų mechanizmas JAV.
Nes esu įsitikinęs, kad toks pasakojimas gali ne vien būti svarbus plačiau suvokiant Jungtinėse Valstijose vykstančius procesus, bet ir geriau atskleisti paties D.Trumpo fenomeną JAV politikos lauke.
Ypač, kai Lietuvos žiniasklaida tokiems dalykams dėmesio neskiria kone visai, o žinoti, ypač besidomintiems tarptautiniais santykiais, manau, tikrai verta.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.