Estijoje atskleista visa GRU sabotažo vykdymo schema ir vykdytojų grandinė
Ši Lietuvos viešojoje erdvėje taip ir neatspindėta istorija verta dėmesio dar ir dėl to, kad leidžia giliau pažvelgti į Rusijos priešiškos veiklos vykdymo modelį, kuris taikomas įvairiose šalyse
Ankstų 2023 metų gruodžio 8-osios rytą vienas prorusiškas Estijos aktyvistas ruošėsi visam laikui palikti šalį. Jo daiktai buvo jau supakuoti, o perkraustymui skirti sunkvežimiai laukė pasiruošę. Vyras žinojo, kad tai - paskutinė diena jo namuose: butas jau kurį laiką buvo pardavinėjamas. Tačiau tada jis išgirdo netikėtą garsą. Ir tai tikrai nebuvo beldimas. Veikiau laužiamų durų garsas.
Po kelių valandų kažkokie vandalai suniokojo Estijos vidaus reikalų ministro automobilį. Dar vėliau taip pat suniokotas ir Estijos portalo “Delfi” rusiškosios versijos redaktoriaus automobilis.
Tik praėjus metams paaiškėjo, kaip visi šie įvykiai buvo susiję.
Taip tikriausiai galėtų prasidėti koks nors detektyvas. Tačiau tai - įvykiai iš realaus gyvenimo.
Maža to, šie įvykiai - istorijos, nuodugniai atskleidusios bent jau vieną iš schemų, kaip Rusija vykdo sabotažo aktus, kurie jau kuris laikas drebina visą Europą, dalis. Maža ir to, ši istorija padėjo atskleisti ir visą Rusijos karinės žvalgybos GRU sukurtą tikrai ilgą grandinę, kurios pabaigoje buvę vykdytojai net nežinojo, kad iš tiesų vykdo GRU užduotis.
Šis pasakojimas tikrai vertas net didesnio dėmesio negu visa praėjusį pirmadienį Lietuvos pareigūnų atskleista ir po to net kelias dienas žiniasklaidos nagrinėta demaskuoto Rusijos šnipo, kuris be to dar buvo infiltravęsis ir į konservatorių partiją, istorija.
Beje, ši istorija Estijos pareigūnų buvo viešai (taip pat spaudos konferencijoje) bent jau iš dalies atskleista dar gruodžio 5-ąją. Taigi, taip pat anksčiau negu Lietuvoje atskleista GRU šnipo istorija, tačiau Lietuvos viešojoje erdvėje estiška istorija kažkodėl iš viso nenuskambėjo. Nors apie šią istoriją rašė net “The New York Times”.
Todėl šiandien pabandysiu ištaisyti šią Lietuvos visuomenės informuotojų klaidą ir, remdamasis tikrai išsamiu žiniasklaidos tyrimu bei keliais kitais viešais šaltiniais, jums, mano “Substack” kanalo skaitytojai, papasakosiu net daugiau negu viešai spaudos konferencijoje atskleidė Estijos pareigūnai. Nes, norint suprasti Rusijos veikimo būdus bei grėsmės šaltinius, pažinti išnaudojamus asmenis, šią istoriją būtina net ne šiaip žinoti, o tiesiog studijuoti.
Tačiau pradėjau šį pasakojimą kaip detektyvą tikrai ne veltui. Ši istorija ir yra savotiškas detektyvas, nors ir tikrai nutikęs realiame gyvenime.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.