Korupcija Amerikoje tampa vis rimtesniu iššūkiu visam demokratiniam pasauliui
JAV Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkui R.Menendezui pateikti kaltinimai tuo pačiu praskleidžia gerokai rimtesnių sisteminių problemų mastą
JAV Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas Robertas Menendezas, kuriam praėjusį penktadienį pateikti oficialūs kaltinimai korupcija, buvo nuosekliai griežtai V.Putino režimo atžvilgiu nusiteikęs vienas įtakingiausių Jungtinių Valstijų politikų.
Nuosekli ir ilgametė buvo ir R.Menendezo parama Ukrainai.
Tokių autoritarinių šalių, kaip Kinija, Iranas ir Turkija, valdžia taip pat neabejotinai kėlė šampano taures už pergalę, kai R.Menendezas, laikydamasis Demokratų partijos vidaus taisyklių, buvo priverstas laikinai pasitraukti iš Senato užsienio reikalų komiteto pirmininko posto.
Tačiau tikrai ne šis vieno asmens pasitraukimas iš posto, kad ir koks svarbus Jungtinėse Valstijose jis būtų ypač šiuo metu, yra pagrindinė problema ne vien Amerikai, bet ir visam Vakarų demokratiniam pasauliui, kuris vis akivaizdžiau priverstas ieškoti būdų atremti autoritarinių valstybių jam metamą iššūkį.
Svarbiausia problema nėra ir šio skandalo atskleistas tikrasis “kovotojo su autoritariniais režimais”, kokiu buvo laikomas Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas, veidas, nors tai neabejotinai kelia reputacinių problemų ir visai kovai su minėtais režimais apskritai.
Didžiausia problema yra vis didėjanti politinė korupcija pačioje galingiausioje, o tuo pačiu ir svarbiausioje Vakarų demokratinio pasaulio šalyje. Politinė korupcija, kuri, be kita ko, atveria duris ir autoritarinių valstybių strateginei korupcijai. O ją pati prezidento Joe Bideno administracija visai neseniai pripažino tikrai rimta nacionalinio saugumo problema.
"Korupcija kelia grėsmę Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui, ekonominiam teisingumui, pasaulinėms kovos su skurdu ir plėtros pastangoms bei pačiai demokratijai, - skelbė prezidentas J. Bidenas, 2021 metų birželį . - Tačiau veiksmingai užkirsdami kelią korupcijai ir kovodami su ja bei parodydami skaidraus ir atskaitingo valdymo privalumus, galime užtikrinti esminį Jungtinių Valstijų ir kitų demokratinių valstybių pranašumą".
Tam, kad tas kelias korupcijai būtų užkirtas, buvo sukurta speciali pirmoji istorijoje JAV kovos su korupcija tarptautinė strategija. Šių metų rugsėjį JAV valstybės departamentas paskelbė minėtos strategijos įgyvendinimo planą.
Tačiau ne vien R.Menendezo, kuris dabar jau apskritai, ko gero, galėtų būti laikomas politinės korupcijos Amerikoje simboliu, istorija pastaruoju metu rodo, jog kovą su korupcija Jungtinės Valstijos kol kas pralaimi ne vien pasaulio mastu, bet ir savo šalyje.
Tai ir yra pagrindinė problema ir pagrindinė grėsmė visam Vakarų demokratiniam pasauliui.
Apie tai, kol Lietuvos žiniasklaida iš esmės kone sutartinai nekreipia daug dėmesio net į pačią R.Menendezo korupcijos istoriją, ir bus šios dienos pasakojimas bei komentaras mano “Substack” kanalo skaitytojams.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.