"Mafijos valstybė" - NATO aljanso viduje (1). Gelbėjimo ratas Turkijos ekonomikai - valdžios kontroliuojama narkotikų prekyba?
R.T.Erdogano valdymas, kuris, regis, bus pratęstas po nelaisvų rinkimų Turkijoje, Vakarams grėsmę kelia ne vien dėl šalies prezidento įtvirtinto autoritarizmo ar glaudžių Ankaros santykių su Kremliumi
Jei norite geriau suprasti, kas vyksta Turkijoje, į kurią viso pasaulio akys pastaruoju metu nukrypo dėl iki šiol neregėto iššūkio šalies autoritarinio lyderio Recepo Tayypo Erdogano valdymui, jei norite geriau suprasti, kuo ta R.T.Erdogano valdoma Turkija yra tapusi, bent trumpam pamirškite viską, ką jums dabar pasakoja tiek Lietuvos, tiek ir didžioji dalis Vakarų žiniasklaidos. Ir net ekspertų.
Pamirškite apie politinę valdančiųjų ir opozicijos kovą, apie tariamas dvi skirtingas Turkijos vizijas, kurias rinkėjams siūlo R.T.Erdoganas bei opozicijos lyderis Kemalis Kilicdaroglu. Pamirškite net žūtbūtinį autoritarizmo ir demokratijos šalininkų mūšį.
Pamirškite ir R.T.Erdogano, kaip Trojos arklio Vakarų aljanse, vaidmenį, apie kurį jau senokai nuolat ir nuosekliai viešai bandau aiškinti aš pats.
Juo labiau pamirškite vadinamąją R.T.Erdogano “balansavimo” užsienio politiką. Aš sakyčiau, kad tarptautinėje arenoje Turkija dažniausiai balansuoja tarp buvimo NATO nare ir elgesio, priešingo aljanso interesams, o kartais net atviros sąjungininkų išdavystės. Tiesa, kai kas teigia, kad “balansuodamas” R.T.Erdoganas tiesiog įtvirtina šalies galią ir interesus. Tačiau pamirškite ir tai.
Viską, ką išvardijau ir dar daug ką kitą, ką žinojote ir toliau girdite apie Turkijos politiką, taip pat ir šių rinkimų kontekste, bent trumpam pamiršti jūsų prašau tam, kad geriau išgirstumėte ir suprastumėte, ką jums noriu papasakoti aš. Nes aš noriu papasakoti apie vieną esminį, tačiau iki šiol itin mažai viešai aptarinėjamą R.T.Erdogano Turkijos, kaip valstybės, dėmenį.
Nors šis dėmuo, kaip ką tik minėjau, iki šiol itin mažai viešai aptarinėjamas, mano įsitikinimu, būtent jis gali daug aiškiau paaiškinti, kas ir kodėl vyksta Turkijoje. Maža to, būtent jis dažnai netgi lemia vienokius ar kitokius sprendimus, vienokį ar kitokį Turkijos elgesį. Taip pat ir tarptautinėje arenoje.
Pradėsiu nuo citatos:
“Agcos pavardė neseniai dėmesio centre vėl atsidūrė dėl nutekinto vaizdo įrašo iš privataus mafijos lyderių ir kitų organizuotų nusikaltėlių atstovų susitikimo, kuriame buvo aptariami artėjantys rinkimai Turkijoje ir tai, kaip Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas turi išlaikyti valdžią, kad nusikaltėliai galėtų toliau kurti savo nelegalų verslą.
Vaizdo įraše Agca matomas kaip įtakinga figūra, kurios su pagarba klausėsi ant kėdžių ir sofų sėdintys šešėliniai veikėjai, o jų asmens sargybiniai stovėjo didelės svetainės pakraščiuose. Pokalbio metu mafijos lyderiai gyrėsi kontroliuojantys Turkijos gatves tuo metu, kai prezidentas Erdoganas yra įtvirtinęs savo valdžią ir kontroliuoja svarbias institucijas, pavyzdžiui, policiją, kuri turėtų kovoti su mafija”.
Jei skaitote šį rašinį, neabejotinai domitės tuo, kas vyksta pasaulyje. O tuomet ir paminėta Agcos pavardė jums tikrai turėtų būti girdėta. Taip - tai tas pats Mehmetas Ali Agca, kuris 1981 metų gegužės 13 dieną pasikėsino į popiežių Joną Paulių II.
Šis pasikėsinimas pasaulyje iki šiol apipintas paslaptimis, nes aiškiai žinomas tik nusikaltimo vykdytojas, bet ne užsakovai. Tarp versijų tikrai rimtai svarstyta ir ta, jog pasikėsinimą užsakė KGB, nors pats M.A.Agca dabar jau aiškina, jog pasikėsinimą į popiežių užsakė tuometis Irano lyderis ajatola Khomeini.
Bet nei šiame, nei kituose šio šiandien pradedamo ciklo rašiniuose prie pasikėsinimo į popiežių tikrai negrįšiu. Vietoj to sužinosite, kaip M.A.Agca gali būti susijęs… su dabartiniu Turkijos prezidentu R.R.Erdoganu. Ir kokio kito Turkijoje tikrai ne mažiau už pasikėsinimą į popiežių garsaus nusikaltimo pėdsakai gali vesti į artimiausią R.T.Erdogano aplinką.
Tačiau ir tai būtų “tik žiedeliai” to, ką verta papasakoti apie Turkiją, kaip “mafijos valstybę”. Ir net valdžios kontroliuojama narkotikų prekyba NATO šalyje, apie kurią ketinu papasakoti šiandien, yra tik dalis tos mafijinės veiklos, kurią verta žinoti, kalbant apie R.T.Erdogano valdymą.
Todėl tiksliausia, ko gero, būtų sakyti, kad šiandien jums siūlau pradėti savotišką virtualią ekskursiją po tą “mafijos valstybę”, kokia Turkiją pavertė R.T.Erdoganas. Ekskursiją, kuri tikrai turėtų padėti geriau suprasti ne tik tai, kas iš tiesų yra NATO narė Turkija, bet ir kokią grėsmę Vakarams kelia R.T.Erdogano valdymas.
Kaip visuomet, tai bus argumentais, faktais ir kitais duomenimis pagrįsti rašiniai. Bet tuo pačiu tai - tikrai intriguojanti virtuali ekskursija po dar mažai viešai žinomą mafijos, valdančios Turkiją, pasaulį. Tokia intriguojanti, kad “Netflix” jau ieško galimybių šių realaus gyvenimo įvykių (nors gali būti, kad tik mažos dalies) pagrindu sukurti televizijos serialą.
Ne - aš nejuokauju: informacija, kad “Netflix” norėtų kurti serialą apie mafiją Turkijos valdžioje yra tikra.
Tačiau mano tikslas tikrai nėra vien jus sudominti. Aš norėčiau, kad į pačią R.T.Erdogano Turkiją bei šios šalies valdžios veiksmus, perskaitę šią seriją rašinių, tikrai pažvelgtumėte visai kitomis akimis.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.