Netikėtas, bet tikrai svarbus antrasis frontas: kaip ir kodėl Ukraina nutarė mesti Kremliui karinį iššūkį Afrikoje?
Pagalba Malio sukilėliams per operaciją, kurios metu buvo nukauti apie 80 Rusijos samdinių, rodo, kad dar praėjusiais metais pradėta naudoti strategija ne tik pasiteisino, bet jos taikymas plečiamas
Apie tai, kad Ukraina prisidėjo prie itin sėkmingos Malio sukilėlių atakos, kurios metu, kaip manoma, galėjo žūti net apie 80 ir į nelaisvę buvo paimta dar 15 Rusijos samdinių, vis dar siejamų su iš esmės nebeegzistuojančia grupuote “Wagner”, dabar jau skelbia didžioji pasaulio žiniasklaida.
Ukrainiečių prisidėjimą prie didžiausio istorijoje Rusijos samdinių sutriuškinimo Afrikoje, kurioje “Wagner” grupuotė (po Jevgenijaus Prigožino nužudymo jau performuota) aktyviai veikia maždaug septynerius metus, dabar pripažįsta net paties Kremliaus dezinformacijos mašina. Tiesa, Rusija, žinoma, Ukrainos įsitraukimą į kovas Afrikoje stengiasi tai paversti savo propagandine žinute, tačiau esmės tai nekeičia.
Apie tokias naujienas savo “Substack” kanalo “Notes” skiltyje aš pats, remdamasis “Kyiv Post” informacija, dar vakar rašiau ir komentavau taip pat neatsitiktinai.
Mat aš tikrai esu įsitikinęs, kad sėkminga ukrainiečių kova prieš Rusiją Afrikoje yra ne šiaip kažkoks netikėtas mus džiuginantis atsitiktinumas ar įdomybė, o gerai apgalvotos ir sėkmingai taikomos strategijos atverti, nors ir nedidelį, bet antrąjį frontą prieš užpuolikus dalis.
Tad kokia ta strategija? Kaip ukrainiečiai, kuriems tarsi pirmiausia turėtų rūpėti apginti savo šalį, apskritai atsidūrė Afrikoje? Ko jie siekia ir kaip veikia?
Apie visa tai ir bus šios dienos pasakojimas.
Tačiau pirmiausia - apie tai, ar galima pasitikėti kol kas iš esmės tik pačių ukrainiečių karinės žvalgybos (ja remiasi visi kiti) skelbiama informacija.
Abejonės tuo, kad ukrainiečiai iš tiesų galėjo prisidėti prie Malio sukilėlių sėkmės triuškinat “Wagner” smogikus, pirmiausia kilo dėl nuotraukos, kurią paskelbė jau minėtas leidinys “Kyiv Post”.
Šis leidinys pirmasis pranešė apie Ukrainos vaidmenį Malio sukilėliams rengiant sėkmingą operaciją prieš “Wagner”, o savo rašinį iliustravo nuotrauka, kurioje Malio sukilėliai laiko Ukrainos vėliavą.
Rašinyje buvo teigiama, kad šią nuotrauką leidinys gavo iš šaltinių Ukrainos kariniuose sluoskniuose, o joje Malio sukilėliai tuaregai su Ukrainos vėliava esą pozuoja po “Wagner” sutriuškinimo.
Tačiau greitai paaiškėjo, kad nuotrauka, ko gero, galėjo būti daryta gerokai anksčiau - dar šių metų birželį, nors patys mūšiai su “Wagner” vyko vos prieš kelias dienas.
JAV žiniasklaidos bendrovė “Atlas News” net atliko specialų faktų patikrinimą ir nustatė, kad socialiniame tinkle X (buvęs “Twitter”) šių metų birželio 10 d. buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame toje pat aplinkoje įamžinti tie patys ir net visiškai taip pat apsirengę Malio sukilėliai.
Todėl daroma išvada, kad nuotrauka, kurią paskelbė “Kyiv Post” ir kurioje sukilėliai jau pozuoja ne vien su savo, bet ir su Ukrainos vėliava, daryta tuo pat metu, o ne jau po sėkmingo “Wagner” sutriuškinimo.
O iš to daroma dar toliau siekianti išvada: “Nors Ukrainos specialiosios pajėgos yra vykdžiusios operacijas prieš „Wagner“ (dabar vadinamo „Afrikos korpusu“) personalą tokiose Afrikos šalyse kaip Sudanas ir Artimųjų Rytų šalyse, pavyzdžiui, Sirijoje, tikimybė, kad Ukrainos kariai dalyvavo šiame naujausiame mūšyje, yra nedidelė”.
Tačiau, mano vertinimu, tokia išvada - kiek keistoka.
Net jei “Kyiv Post” skelbta nuotrauka ir buvo daryta birželį, pažiūrėjus į socialinio tinklo X įrašą, prie kurio įdėtas minėtas vaizdo įrašas, kuriame įamžinti Malio sukilėliai dar be Ukrainos vėliavos, aiškiai matyti, kad jame kalbama apie būsimą kovą su Malio pajėgoms ir “Wagner”.
Ir jeigu, besiruošdami kovai su “Wagner”, Malio sukilėliai dar ir kažkodėl nusprendžia pozuoti su Ukrainos vėliava, mano vertinimu, tai tik įrodo, kad tai kovai tuaregai rengėsi būtent padedami ukrainiečių. Juo labiau, kad ir toje nuotraukoje su Ukrainos vėliava matomi keli tikrai ne afrikiečiai. O ir Ukrainos pajėgų pėdsakas Afrikoje - tikrai ne vienintelis ir jau visai nenaujas.
Todėl, žinant visa tai, abejoti, Ukrainos karinės žvalgybos informacija apie jų prisidėjimą, kai tą patį, be to, dar vienaip ar kitaip pripažįsta paties Kremliaus dezinformacijos mašina, manau nėra pagrindo.
Todėl belieka papasakoti, ką ir kodėl ukrainiečiai Afrikoje veikia bei kaip šį netikėtą karinį iššūkį Rusijai toli nuo savo tėvynės vis labiau plečia. Na ir, žinoma, ko visu tuo siekia.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.