Slaptas Rusijos karas: ką ir kodėl bando nuslėpti ir Jungtinės Valstijos?
Ar galėjo NATO viršūnių susitikime Vilniuje Pentagono pareigūnui pasireiškę vadinamojo Havanos sindromo simptomai būti Kremliaus signalas arba net įspėjimas prezidentui J.Bidenui?
Šiandien visi džiaugiasi JAV Atstovų rūmų pagaliau patvirtintu paramos Ukrainai paketu, bet aš grįžtu su visai kita tema. Tikrai ilgai rengta ir, mano įsitikinimu, ne mažiau svarbia, o tuo pačiu ir labai įdomia tema.
Padėtį ne tik karo Ukrainoje akivaizdoje, bet ir strateginės padėties pasaulyje kontekste po istorinio balsavimo Atstovų rūmuose aptarsiu artimiausioje svarbiausių pasaulio įvykių ir procesų apžvalgos ir analizės laidoje, o šiandien - apie tai, apie ką bent jau Lietuvoje kalbama, mano manymu, gerokai per mažai.
Tiesa, žinia, kad aukšto rango JAV gynybos departamento pareigūnui per praėjusią liepą Vilniuje vykusį NATO viršūnių susitikimą pasireiškė simptomai, panašūs į vadinamojo Havanos sindromo simptomus, Lietuvoje nuskambėjo tikrai garsiai.
Vilnius praėjusių metų liepą vykusio aukščiausiojo lygio susitikimo metu tikriausiai ne be pagrindo vadintas saugiausiu pasaulio miestu. Tad, ar galėjo būti, kad Rusija, kuri, remiantis naujausiu tarptautiniu žurnalistiniu tyrimu, yra atsakinga už atakas sukeliančias vadinamąjį Havanos sindromą, vis tiek sugebėjo surengti ataką prieš aukšto rango JAV pareigūną?
Vienas Lietuvos pareigūnas netgi viešai atmetė galimybę, kad Havanos sindromą sukeliantis ginklas iš viso Vilniuje galėjo būti panaudotas. Tačiau patį faktą, jog aukšto rango JAV pareigūnui, nors ir nebuvusiam oficialios JAV gynybos sekretoriaus vadovautos delegacijos sudėtyje, per NATO aukščiausio lygio susitikimą Vilniuje pasireiškė į Havanos sindromą panašūs simptomai, patvirtino net pats Pentagonas.
Tiesa, apie jokias Rusijos atakas JAV atstovai nekalba. Tačiau, jei tokia ataka vis dėlto buvo, koks buvo šio pasikėsinimo tikslas? Ir ar taikinys tikrai buvo tik šis pareigūnas? Ar galima šį išpuolį, jei toks buvo surengtas, laikyti savotišku Kremliaus signalu Baltiesiems rūmams. O gal net įspėjimu pačiam prezidentui Joe Bidenui?
Klausimų dabar tikrai daug.
Tokiomis aplinkybėmis turbūt netikslu būtų sakyti, kad žiniasklaidoje trūko dėmesio ir jau minėtam naujausiam JAV televizijos CBS laidos “60 minutes”, užsienyje veikiančio Rusijos nepriklausomos žiniasklaidos leidiniu vadinamo “The Insider” ir Vokietijos žurnalo “Der Spiegel” bendram tyrimui, kuris tikrai rimtai pagrindė įtarimus, jog vadinamąjį Havanos sindromą iš tiesų sukelia Rusijos karinės žvalgybos agentų rengiamos iki šiol tiksliai neištirtos atakos.
Ir vis dėlto aš šiandien nusprendžiau grįžti būtent prie šios istorijos. Ir jums, mano “Substack” kanalo prenumeratoriai, plačiau papasakoti būtent apie vadinamąjį Havanos sindromą ir su šia itin paslaptinga jau daugelį metų besitęsiančia drama susijusius dalykus.
Kodėl pasirinkau šią temą ir nusprendžiau prie jos grįžti, nors visi gali paskaityti ar net pažiūrėti (beje, būtent tam jau pateikiau visas nuorodas) originalius žurnalistų tyrimus? Ką galiu prie jų pridėti?
Pirmiausia manau, kad pati tema - tikrai išskirtinės svarbos. Išskirtinės svarbos net ir mūsų ateičiai.
O ir pridėti tikrai yra ką. Ir tikrai daug.
Pavyzdžiui, ar žinojote, kad yra rimtų įtarimų, jog praeityje atakos, kuri sukelia Havanos sindromą, auka yra tapęs net vienas JAV prezidentų, bet apie tai nekalbama dabartiniame tarptautiniame žurnalistų tyrime?
Ar žinojote, kad dar vienos panašios atakos auka buvo tapęs ir vienas JAV viceprezidentas, nors apie jokį Havanos sindromą tuomet, dar Šaltojo karo pradžioje, niekas net galvoti negalvojo.
Yra ir daugiau priežasčių šia proga grįžti į praeitį ir papasakoti šiokią tokią šio dabar paskelbto tyrimo priešistorę.
Tačiau svarbiausia priežastis, kodėl nusprendžiau pasiūlyti jums savo pasakojimą apie visą šią istoriją, yra ta, kad, mano įsitikinimu, nors pats tyrimas yra labai svarbus ir tikrai įspūdingai pagrįstas, jis tiek Lietuvoje, tiek ir tarptautinėje arenoje dažniausiai pateikiamas kiek kitu kampu negu aš manyčiau, kad yra svarbiausia.
Nes svarbiausia, mano įsitikinimu yra net ne patys nauji įrodymai, kad su Havanos sindromu susijęs pasaulyje jau senokai itin išgarsėjęs Rusijos karinės žvalgybos GRU dalinys 29155.
Todėl tai, apie ką bus šios dienos mano pasakojimas ir komentaras, pasistengiau kuo tiksliau atspindėti šio rašinio pavadinime ir paantraštėje - ketinu aptarti, ką ir kodėl slepia Jungtinės Valstijos. Ir kokią grėsmę tai kelia tiek joms pačioms, tiek ir pasauliui.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.