Tikroji P.Durovo ir "Telegram" istorija: sulaikymas Prancūzijoje sužlugdė Rusijos saugumo tarnybų sumanytą bei du dešimtmečius vykdytą operaciją?
Nors pats milijardierius Rusiją paliko neva dėl šalies valdžios ir saugumo tarnybų persekiojimo, pakanka faktų, leidžiančių tiek jį, tiek jo sukurtą socialinį tinklą laikyti Kremliaus režimo projektu
Žinia, kad Prancūzijoje sulaikytas vieno pagrindinių pasaulinių socialinių tinklų “Telegram” įkūrėjas Pavelas Durovas, praėjusio šeštadienio vakarą net tik akimirksniu nuskambėjo per visą pasaulį, bet ir iš karto ėmė kurstyti aistras.
Nors pats P.Durovas po plataus masto karo Ukrainoje pradžios netgi tapo vienu iš kelių Rusijos turtuolių, kurie viešai ėmė skelbti, jog nebenori būti vadinami šios šalies verslininkais, Kremlius, žinoma, netruko išnaudoti šio arešto savo dezinformacijos prieš Vakarus tikslais ir tapo kone svarbiausiu jo advokatu.
Tačiau ne vien Rusijos valdžia bei įvairūs V.Putino režimo veikėjai, bet ir kai kurie Kremliaus rėmėjai Vakaruose, o taip pat ir tiesiog neva už laisvę kovojantys vakariečiai susivienijo įžveldami pasikėsinimą į žodžio laisvę, smerkdami P.Durovo areštą ir reikalaudami jį paleisti.
Bet kurio milijardieriaus sulaikymas - iš tiesų ne eilinis įvykis. Bet kai tas milijardierius valdo socialinį tinklą, kuris jau dabar turi 900 milijonų vartotojų visame pasaulyje, o netrukus žada pasiekti ir milijardo vartotojų ribą, galima tikėtis, kad audra, kurią sukėlė šis sulaikymas, tikrai greitai nenurims.
Nenurims ir spelionės ar net sąmokslo teorijos, kas iš tiesų lėmė, kad prieštaringai vertintas milijardierius atsidūrė už grotų.
O ir pasekmės gali būti daug platesnės negu vien tik paties verslininko ar net vien tik jo valdomo socialinio tinklo likimas. Pasekmės, nors kol kas ir sunkiai nuspėjamos, gali laukti ir visos socialinių tinklų reguliavimo sferos. Nes kaltinimai P.Durovui susiję būtent su tuo.
Tačiau įdomiausia vis dėlto yra, kokios pasekmės laukia būtent paties “Telegram” socialinio tinklo.
Ar galų gale daugeliui bus atvertos akys, kas iš tiesų tas P.Durovo projektas yra?
Ir kalbu net ne apie tai, kad “Telegram” kūrėjas tiesiog atsisakė bendradarbiauti su įvairių Europos valstybių - ne vien Prancūzijos - valdžia ir užtikrinti, kad jo valdomas socialinis tinklas nebūtų nusikaltėlių, dezinformacijos skleidėjų, visuomenės priešintojų ir kitų grėsmę keliančių veikėjų įrankis.
Todėl dabar, kaip skelbiama, P.Durovas kaltinamas sukčiavimu, prekyba narkotikais, organizuotu nusikalstamumu, terorizmo skatinimu ir patyčiomis elektroninėje erdvėje. Visi šie kaltinimai susiję su nusikalstama veikla “Telegram” kanale, o P.Durovas kaltinimas bendrininkavimu.
Viešai P.Durovas dažniausiai vadinamas libertaru - įvairiapusę laisvę aukščiau už visą kitą iškeliančiu ir propaguojančiu verslininku. Būtent tokį savo įvaizdį noriai kuria ir jis pats.
“Aš verčiau būsiu laisvas, o ne vykdysiu kieno nors nurodymus”, - tokia šių metų balandį interviu V.Putiną remiančiam amerikiečių propagandistui Tuckeriui Carlsonui ištarta P.Durovo frazė dabar nuolat skamba ir pasakojant apie jo suėmimą bei to suėmimo priežastis - jau minėtą atsisakymą bendradarbiauti su Europos šalių valdžia.
„Man niekada nebuvo svarbu tapti turtingu. Viskas mano gyvenime buvo susiję su vienu tikslu - kad tapčiau laisvas. Ir, kiek tai yra įmanoma, mano gyvenimo misija yra leisti kitiems taip pat būti laisviems. Tikiuosi, kad naudodamiesi mūsų sukurtomis platformomis jie galės išreikšti savo laisvę. Tokia yra „Telegram“ misija, tokia iš dalies buvo ir mano ankstesnės bendrovės VK (“VKontakte” - M.L.) misija“, - šie to paties interviu T.Carlsonui metu ištarti P.Durovo žodžiai dabar skamba ne vien kaip jo manifestas. Jie gali tapti ir paskata burtis į kovą prieš neva laisvę Vakaruose bandančią užgniaužti valdžią.
Tokios kovos prieš valdžią Vakaruose ir tokios nevaržomos laisvės teroristams, kitiems ekstremistams bei nusikaltėliams, kokią savo socialiniame tinkle propaguoja P.Durovas, lyg tyčia labai reikėtų Kremliui jo hibridiniame kare prieš Vakarus.
Ar šis interesų sutapimas - tik atsitiktinumas?
Įtarimai, kad P.Durovas ir jo įkurtas “Telegram” tinklas yra tiesiog dar vienas Kremliaus įrankis jau minėtame hibridiniame Kremliaus kare prieš Vakarus sklando seniai.
Sklando net nepaisant to, jog visame pasaulyje buvo ypač išgarsinta ir toliau nuolat kartojama tikro ar tariamo P.Durovo mesto iššūkio Rusijos valdžiai ir net jos saugumo struktūroms istorija, kuri neva tapo ir šio verslininko pasitraukimo iš Rusijos priežastimi.
Ir įtarimams pagrindo, jei pasidomėsime atidžiau, yra daugiau negu reikia. Maža to, aš netgi drįsiu teigti, kad visa tiek paties P.Durovo, tiek ir jo sukurtų bendrovių istorija nuo pat jos pradžios gali būti tikrai pagrįstai papasakota, kaip dar vienas V.Putino režimo veikimo pavyzdys. Dar vienos Kremliaus apgaulės, skirtos Vakarų mulkinimui ir tuo pačiu kovai prieš juos, pavyzdys.
Būtent tokią istoriją jums, mano “Substack” kanalo skaitytojai šiandien ir ketinu papasakoti. Kaip visuomet - su visomis nuorodomis, faktais bei kitais mano požiūrį ir analizę pagrindžiančiais įrodymais.
Taigi, susipažinkite su kita P.Durovo ir jo sukurtų bendrovių istorija, kurios, nors visi faktai yra vieši, tikriausiai niekuomet nerasite ne tik Lietuvos, bet ir Vakarų tradicinėje žiniasklaidoje.
Nes tai, kas vyksta KGB struktūrų, kad ir kaip jos dabar vadintųsi, iki šiol valdomoje Rusijoje, daugelis tiek Vakaruose apskritai, tiek ir Lietuvoje, vis dar neišmoko vertinti taip, kaip šią šalį ir tai, kad joje vyksta, būtina vertinti.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Mariaus Laurinavičiaus analitika to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.