Kas esu ir kodėl drįstu jums siūlyti savo analitiką?
Esu Marius Laurinavičius. Tarptautinių santykių analize užsiimu nuo 1992 metų, kai įstojau į jau laisvoje Lietuvoje naujai sukurtą Tarptautinių santykių institutą Vilniuje (dabar - Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas), o vėliau tapau jo pirmosios laidos absolventu. Būtent nuo tada profesionaliai stebiu bei analizuoju ir Rusiją, kuri ilgus metus buvo pagrindinė mano tyrimų tema. Iš pradžių tuo užsiėmiau mokydamasis institute, vėliau - būdamas žurnalistas, o dabar jau beveik 10 metų užsiimu tarptautinių santykių analitiko veikla.
Tarptautinių santykių tyrimų duonos ragauti turėjau progos ne vien Lietuvoje, bet ir 2015-2017 metais dirbdamas garsiuose JAV analitiniuose centruose Vašingtone - CEPA (Center for European Policy Analysis) ir Hudson institute. Tuo laikotarpiu turėjau garbę savo tyrimus pristatyti net JAV Senate, kuo tikrai didžiuojuosi (todėl ir nuotrauką šiam prisitatymui parinkau iš to renginio JAV Senate).
Dar dirbdamas JAV be profesionalių Rusijos tyrimų rimčiau susidomėjau Kinija - pirmiausia grėsmėmis, kurias ši autoritarinė valstybė kelia visam demokratiniam pasauliui. Todėl, grįžęs į Lietuvą, maždaug nuo 2018 metų jau ėmiau profesionaliai tyrinėti ne vien Rusijos, bet ir Kinijos priešišką veiklą prieš Vakarus. Ir manau, kad per šiuos metus sukaupiau pakankamai žinių bei patirties.
Taigi, Rusija ir Kinija neabejotinai yra svarbiausios mano profesinės kompetencijos sritys. Tačiau apskritai tarptautinių santykių analitika užsiimu visą savo profesinę karjerą - jau tris dešimečius. Todėl manau, kad ne tik turiu kuo pasidalinti su jumis, ne tik pasistengsiu jus sudominti, bet ir galiu daryti tai tikrai profesionaliai.
Ir čia - šioje erdvėje - mano analitika tikrai neapsiribos Rusija ir Kinija. Ji bus skirta visiems svarbiausiems tarptautinių santykių įvykiams ir procesams. Kol nesibaigs karas Ukrainoje, neabejotinai vienas pagrindinių mano analizės taikinių bus ir visa tai, kas su juo susiję - tik ne iš karinės pusės (nes nesu karo ekspertas), o iš bendresnės politinės saugumo ir tarptautinių santykių perspektyvos.
Ko galite tikėtis?
Žinoma, kad pirmiausia galite tikėtis reguliarios mano analitikos, ką ir sufleruoja šios erdvės pavadinimas.
Kas iki šiol stebėjo mano “Facebook” paskyrą, pasisakymus žiniasklaidoje, skaitė mano rašinius arba tie, kas buvo tapę mano pradėto, bet dėl laiko stokos nutraukto “Youtube” kanalo (beje, kas nematė, tikrai siūlau pažiūrėti - ypač epizodą, kuriame, deja, dar 2021 gegužę iš esmės teisingai išanalizavau, kas ir kaip vėliau lėmė dabartinį ruSSijos pradėtą karą, nors iki jo pradžios buvo dar tikrai toli)
žiūrovais tikiu, kad žino, kokios analitikos gali tikėtis. Ir nemaža jos dalis persikels būtent čia, kur aš norėčiau suburti tuos, kam tikrai įdomios mano įžvalgos, kuriomis galiu pasidalinti, remdamasis savo žiniomis, patirtimi ir gebėjimais analizuoti tarptautinius santykius. Čia, tikiuosi, bus įmanomos ir konstruktyvios diskusijos.
Bet svarbiausia turbūt pabrėžti, kad būtent čia, šioje erdvėje, galite tikėtis būtent analitikos. Ne tiesiog reakcijų, ar pastebėjimų, kaip “Facebook” erdvėje, kuri rimtesnei analizei tiesiog netinka, nors dalį savo įžvalgų skelbdavau ir “Facebook'“, daugiau to, kas buvo pradėta “Youtube” kanale arba įvairiais rašiniais pasirodydavo įvairiuose portaluose - pastaraisiais metais Lrt.lt (nors galimybės kai ką skelbti Lrt.lt bent kol kas visiškai atsisakyti tikrai neketinu). Na ir, žinoma to, ką girdėdavote ar matydavote mane komentuojant per įvairius žiniasklaidos kanalus, atsakant į žurnalistų klausimus. Šių komentarų atsisakyti tikrai nežadu, bet tai, kas svarbiausia ir įdomiausia, pirmiausia ketinu komentuoti ir įžvalgomis dalintis čia.
Tačiau pirmiausia reguliariai - mažiausiai kas savaitę pasiūlysiu, mano vertinimu, tuo metu svarbiausių pasaulio įvykių ir procesų analizę.
Tuo pačiu, kiek leis galimybės ir laikas, bandysiu ir operatyviai reaguoti į svarbiausius įvykius bei aktualijas.
Taip pat čia tikrai bus reguliari (irgi tikriausiai kas savaitę) klausimų-atsakymų rubrika. Turėsite galimybę man tiesiogiai užduoti jums rūpimus klausimus tarptautinių santykių temomis, o aš į juos atsakysiu. Formą dar sugalvosiu, bet iš ne vieno savo sekėjo esu sulaukęs ne tik klausimų, bet ir pageidavimų tokio dalijimosi savo žiniomis formato. Be to, ne kartą po išsamių mano pokalbių su Algiu Ramanausku (vieno jų pavyzdys - čia)
esu sulaukęs tikrai daugybės užklausų, ar negalima būtų daryti kažko panašaus reguliariai. Todėl manau, kad poreikis tokiems mano atsakymams į jūsų klausimus tikrai yra, o formą rasime.
Yra ir daugiau minčių bei idėjų, bet viskas priklausys nuo laiko, kurį tam galiu skirti ir, žinoma, poreikio tokiai mano analitikai.
Kodėl tai nusprendžiau daryti čia?
Jau žinote, kad buvau pradėjęs “Youtube” kanalą, bet greitai supratau, kad jis man kainuoja gerokai daugiau laiko negu aš tuo metu galėjau skirti. Vis tikėdamasis, kad laiko “Youtube” kanalui aš vis dar rasiu, tuo pačiu ir ieškojau formos, kuri būtų priimtina ir man, nes nekainuotų tiek laiko, ir būtų patraukli bei įdomi tiems, kas domisi mano analitika.
Neslėpsiu, kad Substack, kaip galima platforma, susidomėjau po to, kai savo Substack tinklaraštį pradėjo Andrius Tapinas. O pasidomėjus labiau, man tikrai pasirodė, kad būtent ši platforma gali tapti ta, kurioje aš galiu realizuoti tuos seniai kirbančius ketinimus.
Pirmiausia aš labiau įpratęs rašyti - todėl ši analizės forma man pačiam priimtinesnė. Tačiau tuo pačiu žinau, kad nemažai žmonių šiais laikais mieliau klauso arba žiūri, negu skaito. O Substack platformoje galima tai suderinti. Čia aš galėsiu pateikti savo analizę raštu (ir dar su iliustracijomis, nuorodomis bei kitais įrodymais, kai to reikės), bet tuo pačiu bus galimybė ir įgarsinti tai, ką parašiau, kad žmonės, kurie mieliau klausosi, negu skaito, turėtų audio variantą. Bet ir jie galės grįžti prie teksto norėdami kažką pasitikrinti (pavyzdžiui, nuorodas), o gal net labiau suprasti, kuo remiuosi rašydamas apie vienus ar kitus dalykus.
Taigi, Substack man pasirodė tikrai tinkama vieta realizuoti tai, ką jau seniai norėjau. Be to, pradėjęs domėtis, šioje erdvėje radau ir ne vieną užsienio analitiką, kuriuos pats žinau ir iki šiol domėjausi jų įžvalgomis kitais kanalais. O tai juk - dar viena paskata ir man pabandyti.
Kodėl tai patogu jums?
Jums tereikia užsiprenumeruoti šį mano kanalą.
Tapę prenumeratoriais, jūs gausite elektroninius laiškus. Tai patogu, nes nereikės patiems ieškoti naujų įrašų - viskas atkeliaus į Jūsų pašto dėžutę. Ir būtent iš ten galėsite skaityti/klausyti, o jei norėsite pareikšti savo nuomonę ar užduoti klausimus - galėsite patogiai pereiti į SubStack platformą.
Įvertinkite ir nuspręskite, ar norite už tai mokėti
Nors tikrai esu įsitikinęs, kad, skirtingai negu buvęs bandymas “Youtube”, šis kanalas man nekainuos tiek laiko, kiek tiesiog negalėčiau skirti, į šį projektą žiūriu tikrai rimtai ir laiko sąnaudos jam bus ženklios. O turinys čia - toks, kokio tikrai nesiūlysiu niekur kitur. Taigi, tikiuosi, kad tai bus verta ne vien jūsų dėmesio, bet ir to, kad rinktumėtės mokamą prenumeratą.
Bet kol kas - viskas nemokama. Susipažinkite, o tuomet spręskite, ar norite už tai mokėti.